Tai Chi


tai-chiTai Chi, v doslovnom preklade box najvyššieho vrcholu, bolo vytvorené ako bojové umenie. Neskôr bolo pretvorené na zdravotné cvičenie, gymnastiku, športovú disciplínu a pod. V súčasnosti je jedno z najpopulárnejších cvičení v Číne a jedno z najrozšírenejších vnútorných bojových umení vo svete. Vnútorných preto, lebo vnútro sa tu premieta navonok, teda myseľ a následne energia Qi, určujú pohyb tela, postoj a pod. „Všetko je dosiahnuté mysľou. Myseľ vedie Qi a Qi vedie telo.“

Korene Tai Chi

Cvičenie má svoje korene v Číne a celkovo sa skladá zo 108 cvikov, z ktorých každé má svoje pomenovanie symbolicky späté s ríšou zvierat. Starí Číňania sa pomocou tohoto bojového umenia chceli stať duchovne i telesne silní, teda dosiahnuť akúsi kalokagatiu. Tiež si uvedomovali silu energie vo svojom tele a vedeli ju využiť.

Hlboké uvoľnenie v Tai Chi pozitívne ovplyvňuje centrálnu nervovú sústavu a uvolňuje fyzický a emocionálny stres. Pravidelným cvičením sa zvyšuje telesné uvedomenie, intuícia, rozvíja sa sila a pružnosť, má priaznivé účinky na vnútornú rovnováhu v organizme, teda na zdravie. Mnoho ľuďom pomohlo s problémami ako je hypertenzii, syndróm karpálneho tunela, obrna, bolesti chrbtice, zažívacie problémy, nervové problémy, chronický únavový syndróm, artritída, hepatitída atď.

Správne vykonávaný pohyb má pozitívne účinky nielen na našu postavu, ale aj na našu psychiku a zdravie. Mimoriadne dobré účinky práve na oblasť zdravia má cvičenie Tai-chi. Ide o taoistické cvičenie pochádzajúce údajne už z 9.storočia a ako už napovedá aj jeho názov prišlo k nám z Číny. Tai-chi má viacero štýlov a mnohí ho považujú za bojové umenie. Jeho druhý nepísaný názov je však aj „indická jóga“. Dôvod je jednoduchý, Tai-chi nás učí meditácii a vnútornému kľudu.

Medzi priaznivé zdravotné účinky patrí predovšetkým uvoľnenie a posilnenie chrbtice, ďalej pôsobí i na vnútorné orgány a psychiku. Kladie väčší dôraz na uvoľnenosť a vnútornú harmóniu ako silu. Vďaka nenáročnosti a prispôsobivosti cvikov je vhodný aj pre **ľudí s obmedzenými pohybovými možnosťami a seniorov.

 


 

Prejsť do Kontaktu